skóra trądzikowa

Jak dbać o skórę trądzikową?

Kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry trądzikowej ma stosowanie odpowiednich kosmetyków. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład i unikać tych, które mogą zatykać pory. Dobrze jest wybierać produkty oznaczone jako „non-comedogenic” lub „niekomedogenne”, ponieważ nie zatykają porów i nie powodują powstawania nowych wyprysków. Ponadto skóra trądzikowa wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego warto stosować kremy z wysokim filtrem UV i unikać nadmiernego opalania. Promieniowanie UV może bowiem pogarszać stan skóry trądzikowej oraz prowadzić do powstawania przebarwień.

Jednocześnie warto pamiętać, że każda skóra jest inna i co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie musi być odpowiednie dla drugiej. Warto więc eksperymentować i próbować różnych kosmetyków oraz regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny, by znaleźć te najlepiej odpowiadające potrzebom naszej skóry.

Oczyszczanie twarzy i nawilżanie skóry

Skóra trądzikowa wymaga dokładnego oczyszczania, ale również delikatnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać mycia twarzy mydłem, ponieważ może ono wysuszać skórę i prowadzić do podrażnień. Zamiast tego warto sięgnąć po żel lub piankę do mycia twarzy, które są łagodniejsze dla skóry.

Wbrew pozorom, skóra trądzikowa również potrzebuje nawilżania. Należy jednak wybierać specjalistyczne kremy nawilżające przeznaczone dla cery trądzikowej, które nie będą obciążać skóry ani zatykać porów. Dobrym wyborem są lekkie emulsje czy kremy na bazie wody, które szybko się wchłaniają.

Stosowanie peelingów i maseczek

Peelingi oraz maseczki to dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, które mogą wspomóc walkę z trądzikiem. Peelingi mechaniczne oraz chemiczne pomagają usuwać martwe komórki naskórka, co przyczynia się do zmniejszenia zaskórników i wygładzenia skóry. Maseczki oczyszczające, np. na bazie glinki czy węgla aktywnego, mogą również przyczynić się do poprawy stanu skóry trądzikowej. Warto jednak stosować je z umiarem oraz wybierać te o delikatnym działaniu, aby nie przesuszyć cery.

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Przewiń do góry

Facebook