usunięcie brodawek

Brodawki potocznie zwane kurzajkami są wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Nabywane zwykle na basenach, siłowniach, w hotelach, a nawet podczas przymierzania obuwia. Rozwijają się na podeszwowej części stóp. Są to pojedyncze, zrogowaciałe i głęboko osadzone brodawkujące zmiany; występują czasem w grupkach, tworząc tzw. mozaikę.

W miejscu zmienionym chorobowo, czyli dokładnie w centralnym punkcie brodawki, podolog przykłada elektrodę. Za pomocą łuku elektrycznego dochodzi do usunięcia brodawki.

Elektrokoagulacja brodawek

Pojedynczy zabieg trwa chwilę i jest zdecydowanie skuteczniejszy niż preparaty dostępne w aptece bez recepty. Po zabiegu może pojawić się mały obrzęk i zaczerwienienie, skóra często jest wrażliwa i lekko boli, w miejscu elektrokoagulacji natomiast pojawia się mały strupek, który wygoi się po kilku dniach. Zabieg jest odczuwalny, jednak odczucia są subiektywne, zależne nie tylko od tego, na jakim etapie rozwoju zgłaszamy się do podologa, ale również od umiejscowienia brodawki oraz od indywidualnego progu wrażliwości na ból.

Pomimo że metoda jest prosta i bezpieczna, to jeśli zmiany na stopach są liczne, duże lub o nieregularnych kształtach, ciemnej barwie lub nie były leczone przez wiele tygodni – w pierwszej kolejności należy zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa. Przeciwskazaniami do zabiegu są ponadto: ciąża, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi, cukrzyca.

Elektrody wykorzystywane do zabiegu poddawane są sterylizacji w autoklawie.

Cena:   100 zł
każda kolejna brodawka: 30 zł
Czas:   15–30 min

Przewiń do góry

Facebook