OPRACOWANIE WRASTAJĄCEGO PAZNOKCIA

Wrastające paznokcie zwykle są jedynie przyczyną dyskomfortu. Istotą schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę.

Najczęściej wrastają paznokcie u stóp – zwykle u dużego palca. Paznokieć palucha jest bowiem najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek.

Jeśli w porę zaczniemy zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, możemy uniknąć często bolesnej chirurgicznej korekcji.

Powody wrastających paznokci:
1. Paznokcie rosnące samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy – może to być również przypadłość genetyczna.
2. Uraz mechaniczny – bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach. Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców).

Na wczesnym etapie wrastania paznokci wystarczy tzw. tamponowanie: zakładanie opatrunków lub włókniny pod brzegi płytki w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk wywierany na wał paznokciowy i zminimalizować powstałe podrażnienia. Można w tym celu zastosować także rurki Sulci Protection Gehwol (z tworzywa – nasuwa się je na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia za pomocą pęsety), chroniące wał paznokciowy przed uciskiem. Zazwyczaj pierwszym etapem podczas wizyty w gabinecie podologicznym jest lokalizacja miejsca wrastania, usunięcie tego fragmentu, tamponowanie i przygotowanie do dalszej korekcji klamrą.

W trudniejszych przypadkach, gdzie wrastający paznokieć wrósł się zbyt głęboko i w dodatku widoczna jest już hipergranulacja czyli tzw. „dzikie mięso”, podolog zastosuje najpierw specjalny opatrunek. A kiedy już hipergranulacja będzie wysuszona rozpocznie regulowanie wzrostu paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej.

Cena:   50 – 80 zł

Czas:    30 min

Facebook