OPRACOWANIE I ZAŁOŻENIE DRUCIANEJ KLAMRY KORYGUJĄCEJ WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ
OPRACOWANIE I ZAŁOŻENIE DRUCIANEJ KLAMRY KORYGUJĄCEJ WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ
Druciana klamra jest stosowana do przeprowadzenia skutecznej terapii na wrastających paznokciach stóp. Główną zaletą tego rozwiązania jest to że jest wykonywana „na miarę” w zależności od stopnia wrastania paznokcia w tkankę skórną.
W podologii spotyka się wiele rodzajów i stanów palców z wrastającym paznokciem. Jeden paznokieć wrasta płytko a inny ma swoje szpiczaste zakończenie głęboko w tkance skórnej. W zależności od danego przypadku podolog obiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to usunięcie wrastającej części paznokcia i założenie klamry ortonyksyjnej. Czynności te przeprowadzone są zazwyczaj podczas pierwszego zabiegu. Klamra z odpowiednią aktywacją ukierunkowuje płytkę paznokciową tak aby paznokieć mógł rosnąć w odpowiednim kierunku nie dając przy tym dolegliwości. Korekcja za pomocą klamer polega na wyciągnięciu i prostowaniu toru wzrostu paznokcia. Efekty widoczne są już nawet po pierwszym tygodniu od zakończenia zabiegu, a dolegliwości bólowe ustępują często zaraz po zabiegu.
Klamrę na paznokciu nosi się w zależności od przypadku od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. W tym celu wymagana jest co jakiś czas kontrola u podologa. Podolog na wizycie kontrolnej może dokonać ewentualnej korekty naciągu klamry lub sprawdzi stan i postęp terapii.
W ciągu kilku miesięcy (ok. 6–12) paznokieć „zapamiętuje”, jak prawidłowo rosnąć, co minimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Podczas chodzenia obecność klamry jest nieodczuwalna. Kurację warto rozpocząć w początkowej fazie wrastania, zanim powstanie stan zapalny, co skraca okres kuracji i chroni przed bólem.