Dezynfekcja i sterylizacja w Spa

🐚 Szanowni Klienci! 🐚

Dostajemy wiele zapytań w sprawie dezynfekcji i sterylizacji naszego Spa.

 

ℹ️Poniżej kilka krótkich informacji.

 

✅Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to po prostu usuwanie bakterii, grzybów i wirusów przy pomocy preparatów dezynfekujących.

Proces dezynfekcji ogranicza ilość drobnoustrojów do poziomu bezpiecznego.

⚠️Dezynfekcja odbywa się powierzchniowo lub przy pomocy kąpieli.

Dezynfekcja powierzchniowa i dezynfekcja metodą kąpieli

Dezynfekcji poddajemy wszystkie używane w gabinecie narzędzia, które miały kontakt ze skórą i paznokciami.

Dezynfekcja powierzchniowa to oczyszczanie takich powierzchni jak fotele kosmetyczne i podologiczne, meble, urządzenia i części tych urządzeń, które nie mogą być poddane dezynfekcji metodą kąpieli.

Dezynfekujemy również dłonie swoje oraz klientów. Dłonie klientki można zdezynfekować szybkoschnącym płynem antyseptycznym w sprayu.

🌊Mamy ciąg sterylizacji, który został stworzony według wszelkich norm i zaleceń sanepidowskich.

Dezynfekcja metodą kąpieli polega na zanurzeniu przedmiotów w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do dezynfekcji. Następnie należy dokładnie umyć te przedmioty pod ciepłą, bieżącą wodą. Po tym możemy przejść do dezynfekcji właściwej, czyli moczenia dezynfekującego w pojemniku z płynem przez ściśle określony czas. Po dezynfekcji należy narzędzia ponownie opłukać i wysuszyć.

🍀Środki dezynfekujące

Do dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym należy używamy jedynie środków dopuszczonych w tym charakterze do obrotu na terenie kraju.

Bardzo ważne jest, aby stosować takie środki zgodnie z ich przeznaczeniem i dokładnie w taki sposób, w jaki zaleca producent. Jeśli na opakowaniu znajdziemy informację, że preparat jest już gotowy do użytku, nie wolno go na przykład rozcieńczać, gdyż niszczy to jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Preparaty do dezynfekcji powinny mieć jak najszerszy zakres działania w jak najkrótszym czasie. Powinny cechować się dużą skutecznością bakterio-, prątko-, grzybo- i wirusobójczą.

 

📝Czym jest sterylizacja?

To proces technologiczny, który sprawia, że narzędzia czy przyrządy wielokrotnego użytku stają się jałowe, w pełni sterylne.

Powierzchnia wysterylizowanych przedmiotów jest pozbawiona jakichkolwiek mikroorganizmów – bakterii, grzybów czy wirusów, a także ich form przetrwalnikowych, tzw. sporów. Sterylizacja usuwa więc bakterie i wirusy do zera.

 

☯️Co i jak sterylizujemy?

Sterylizacji są poddawane wszystkie narzędzia, których używanie wiąże się z niebezpieczeństwem naruszenia ciągłości tkanek bądź kontaktu z krwią i innymi wydzielinami czy wydalinami.

To przede wszystkim metalowe narzędzia do manicure i pedicure takie jak: nożyczki, pęsety, cążki, szczypce, dłuta czy frezy.

🚧Narzędzia, które są sterylizowane muszą oczywiście przedtem przejść proces dezynfekcji. Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym są więc procesami wzajemnie się uzupełniającymi, nie można zastąpić jednego drugim.

Obecnie najczęściej polecaną metodą jest sterylizacja ciepłem wilgotnym, czyli nasyconą parą wodną pod ciśnieniem. Służy do tego sterylizator parowy – autoklaw klasy B. To jedyna metoda zapewniająca pełną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Czas sterylizacji zależy od rodzaju, budowy i stopnia zanieczyszczenia sterylizowanego materiału.

Narzędzia są zapakowane w worki przeznaczone do sterylizacji. Jest to bardzo higieniczne i umożliwia otwarcie sterylnego opakowania w dowolnym czasie.

☢️Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym jest niezwykle ważna i nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania.

❤️🧡💛💚💙💜🖤

  

 Facebook